fbpx Tunnustagem ja märgakem | 3D kogudus

Tunnustagem ja märgakem

Reede, 12. veebruar 2021

Sõbrapäeval ehk 14.veebruaril arutleme kogukondades samanimelise video põhjal teemal „Tunnustussõnad“. Oleme kogudusega hetkel seerias  „Armastuse 5 keelt“, mis põhineb Gary Chapmanni samanimelisel raamatul. Üks viiest armastuse keeltest ongi tunnustussõnad.

Usun, et head sõnad on olulised igale inimesele, kuigi ühele ehk rohkem ja teisele natuke vähem. Aga me kõik vajame märkamist, kiitust, julgustust. Et keegi tooks välja, mida head ta minus kui inimeses näeb; mida ma olen hästi teinud või hästi oskan jne. Teiste kinnitus meie heade omaduste kohta või heade tegude märkamine julgustab ka edaspidi (rohkem) selliseid tegusid tegema – vähemalt minu isiklik kogemus ütleb nii - kuigi tunnustussõnad ei ole minu jaoks tähtsuselt esimene ega isegi mitte teine armastuse keel. Minu elule on aastate jooksul suurt positiivset mõju avaldanud, et inimesed mu ümber on minusse uskunud ja mind julgustanud. See on andnud mulle tõuke rohkem oma ande kasutada ja (nt koguduslikus teenimises) vastutust võtta. Minu elus on olnud inimesi, kes on mind oma sõnade ja tegudega järjepidevalt julgustanud ja üles tõstnud. Ja sellel, et nemad minusse uskusid ja minus potentsiaali nägid juba ammu enne, kui ma ise seda nägin või uskusin (nt et minust võiks ka saada kogukonnajuht), on olnud tohutult oluline osa minu kasvamisel ja arenemisel rollidesse, milles ma ise ennast algul üldse ei oleks julgenud ette kujutada.

Sõnadel on mõju! Sinu elul ja sõnadel on mõju! See võib olla nii positiivne kui negatiivne ja on oluline, et me paneksime oma sõnu hoolega tähele. Vahel võib ka ühel sõnal või lausel kellegi elule ja enesehinnangule olla suurem tähendus kui meie oskame ette kujutada, rääkimata sellest, kui suur mõju võib olla järjepideval, aastatepikkusel tunnustussõnade ja julgustuse jagamisel üksteisele (vt Jk 3:4-5).

Kutsun üles ja julgustan teid kõiki sõbrapäeval – aga tegelikult igal päeval – märkama head, ja mitte ainult märkama, vaid seda ka välja ütlema! Ütle või kirjuta midagi tunnustavat oma sõpradele, pereliikmetele, sugulastele, klassi-või kursusekaaslastele, õpetajatele või õppejõududele, kolleegidele, teenindajatele või miks mitte lihtsalt kaasinimestele bussis või tänaval… Nagu üks kunagine 3D põhiväärtustest tabavalt sõnastas: „Julgustajaid juurde, kriitikuid on külluses!“ Ühe väga kõneka näite minu elus toiminud ja sealt omakorda teisteni edasi levinud tunnustussõnadest leiad kaardilt, mis on alloleval pildil.

Eva Sikemäe