fbpx Miks mina annan kümnist? | 3D kogudus

Miks mina annan kümnist?

Teisipäev, 17. detsember 2019

Annetuste tegemine ja kümnis on meie koguduses vabatahtlik. Küsisime 3D noortelt, miks nad annavad kümnist ehk 10% oma sissetulekust kogudusele kasutada?

***

Ma annetan, sest see on vähim, mida Jumala heaks teha saan, kui Tema on tegemas suuri tegusid inimestes. Ma mäletan, kui ma käisin 3Ds ja ei annetanud. See tegi mind kurvaks, et ma ei saanud kaasa aidata. Teenisin küll kaasa, aga see ei olnud ikka see. Nüüd õnneks saan igakuiselt toetada 3Dd.

***

Maksan kümnist seetõttu, et see on Jumala käsk ja Tema on selliselt seadnud, et kui mina austan Teda oma rahaga, hoolitseb Tema minu toimetuleku eest. Kui on harjumus maksta kümnist, on ka südames rahu, sest ma tean, et ei ole oma finantsidega Jumala vastu mässanud ja elan Tema õnnistuses. Olen kogenud, et kui olen kitsi, saab justkui kogu raha otsa – ikka vaja siia ja sinna kulutada ja tekib igasuguseid nõmedaid ootamatuid väljaminekuid, aga kui olen Jumala seadnud esikohale ja kasvõi andnud ära viimase, mis mul on, õnnistab Ta selliselt, et kõik minu vajadused on kaetud ja unistusedki täidetud. Kord olin kaks kuud kogunud raha ühe väga kuluka asja jaoks. Nii ei raatsinud ma aga enam kümnist maksta. Kui olin siis meelt parandanud ja kümnise maksnud, sain järgmisel nädalal teada, et see asi ostetakse mulle :)

***

Miks ma annetan? Inimesed alati ootavad koguduselt, et kogudus neile midagi annaks. Kuulsin ühest jutlusest, et üks inimene oli pastorile öelnud: "Ma olen koguduses käinud ja käinud, aga ma ei ole midagi saanud". Pastor vastas selle peale: "Aga oled Sa kogudusele ise midagi andnud?" Sama on ka seoses rahaga. Mina isiklikult olen koguduselt oodanud üritustel süüa või odavaid osalustasusid, aga tol hetkel ei osanud ma mõelda sellele, et kõik see, mida kogudus pakub on koguduse liikmete poolt tehtud annetustega. Minu regulaarne annetamine sai alguse 2017. aasta suvel, pärast mida olen iga kuu esimese asjana andnud 10% oma sissetulekust Jumalariigi jaoks. Ma ei oska öelda, kui palju ma olen oma kogudusse rahaliselt investeerinud, aga nähes seda, kui palju on Jumal mind läbi nende annetuste muutnud, siis tean, et see muutus on tunduvalt suurem kui see rahaline osa.

***

Tegelikult on ju nii, et kõik, mis meil on, on nagunii Jumala poolt antud. Kui mõtleme materiaalsele - kodu, töö, vahendid igapäevaseks elamiseks - kõik on Jumalalt meile antud. Miks ma siis ei peaks Talle tagasi andma kas või 10% oma rahalistest sissetulekutest? Minu meelest on see geniaalne lahendus, mis aitab täita koguduse missiooni. Ma ei pea iga kuu mõtlema, kuidas, kellele või kui suur osa oma sissetulekutest heategevuslikult annetada, vaid ma tean, et see läheb laiemalt koguduse tööks. Olgu siis reaalselt meie enda koguduse kulude katteks või laiemalt mõne misjoniprojekti, misjonäri või täiesti tavalise puudust kannatava inimese toetuseks. Selle kaudu ju levitame väga selgelt evangeeliumi ja jagame Jeesuse eeskujul armastust. Olen oma elus kogenud, kuidas alati ei pruugi olla lihtne kümnist maksta, aga see on õpetanud mind Jumalat paremini usaldama. Jumal ei ole mind iialgi puudusesse jätnud, vaid vastupidi. Kui olen raske, aga usaldava südamega annetanud, siis Jumal on alati õnnistanud ja mitte vähesega. Põnev on kogeda Jumala matemaatikat, mis on inimese mõistusele hoomamatu! See näitab Tema ülevoolavat ja tingimusteta armastust!

***

Ma annan kümnist, sest see on minu jaoks üks konkreetsemaid viise, läbi mille ma saan väljendada oma armastust Jumala ja oma koguduse vastu. Seda tehes saan olla kaasas 3D koguduse missiooniga. Kümnise andmine pole kristlase jaoks kõige esmasem (nagu on Piiblis Matteuse 23:23 Jeesus välja toonud), kuid leian, et see on sellegipoolest ühe küpse koguduseliikme tunnus. See on mitmetest teistest Jumala ja koguduse armastamise viisidest selgemini mõõdetav. Ma näen oma rahalisi sissetulekuid ja väljaminekuid analüüsides täpselt ära, kas olen olnud Jumalale ustav mulle usaldatud rahaga nii nagu Tema seda minult ootab.

***

Minu jaoks näitab kümnise andmine seda, kui palju me usaldame Jumalat oma finantsides. Ma tean, et kui annan Jumalale tagasi talle kuuluva osa, siis ta õnnistab mulle jäävat osa ning ma ei pea kunagi tundma puudust. Lisaks näen ma koguduse keskel, kuidas paljude inimeste elud saavad muudetud ja soovin, et veel mitmed inimesed saaksid osa Jumalariigist ning kümnise andmine on kõige lihtsam viis sellele kaasa aitamiseks.

***

Ma olen kogenud seda, et kui mina olen ustav sellega, mida Jumal on mulle andnud, siis mul pole kunagi puudust olnud! See ei tähenda alati, et mul on raha, vaid mul on olnud  teised vahendid, millega ma saan kiita Jumalat ning elada seda elu, mida Jumal on mulle andnud! Kuigi mul on olnud palju olukordi, kus ma olen annetanud kümnist ja mu pangakontol pole üldse peaaegu raha, aga siis ilmub mingist x-kohast mingi summa ja ma kohe saan aru, et see on ainult Jumala arm ja käsi, mis nii võimsalt varustab! Jumal igatseb, et me võiksime anda Talle rõõmsa südamega! Jumal on seda saanud minus palju muuta!

***

Kümnise andmine on minu jaoks juba väga noorest peast saanud harjumuseks ja võimaluseks näidata Jumalale, et usaldan teda enda rahadega. Tema on mulle andnud võime teha tööd ja selle eest tasu saada. Näen ja kogen pidevalt  et Jumal õnnistab eriliselt ja tihti olen imestanud, kuidas ma kõik vajaliku raha olen kokku saanud ja asjad makstud, kui pangakontole laekunud summa ei tundu esialgu piisavalt suur. Jumal on andnud erilisi võimalusi, nt mäletan, et tudengina läksin 5eurosega poodi ja oli plaan kindlad asjad osta, oli kuu lõpp ja raha nappis. Nägin teel ühte vanemat prouat, kes urbasid müüs ja sain südamesse see raha talle anda, alguses veel kõndisin mööda, aga hiljem ikka tundsin nii tugevalt, et Jumal tahab, et seda teeksin, paar päeva hiljem tuli mul seinamaalingu tellimus, mille töötasu oli väga suur – see ei olnud küll otseselt kümnise andmine, aga usun, et Jumal tahab meile ikka ja jälle näidata, et Tema on meie varustaja :)

***

Hakkasin praktiseerima kümnise maksmist alates ajast, kui tulin isiklikule usule ja minu jaoks on see üks reaalne usuelu elamise väljendusvorme: ma saan investeerida ja panustada suurimas "ettevõttes" kogu maailmas ja veel enam kogu universumis – Jumala riiki ja selle laienemisesse. See on tohutu eesõigus! Ja selle kõige juures näen, kuidas Jumal õnnistab ja varustab ka materiaalselt nagu Ta oma Sõnas on öelnud. Tõesti soovitan Jumalat proovida kümnisega!

***

Minu jaoks on kümnise andmine kui Jumalale tänu väljendus ja tunnistus, et see kõik on tänu sellele, et Jumal on mind nii õnnistanud ning samas tunnistan sellega, et usaldan teda jätkuvalt ka edaspidi kõiges. Õppisin seda esmalt oma vanematelt ning kui aus olla, imestan siiani, kuidas meil ei olnud perena millestki puudust, isegi kui mu mõlematel vanematel puudus täistöökoht pikka aega. Olen tema varustust näinud ka oma isiklikus elus. Siis, kui olen tudengina säästumakarone süües ots-otsaga kokku tulemas ja mul on anda ainult viis eurot ning ka praegu, mil Jumal on varustanud tööga ning õnnistanud majanduslikult. Tean, et nüüd võin olla see, kes saab andmisega teisi õnnistada ning panustada ka rahaliselt Jumala töösse.

***

Olen alati igatsenud oma rahaasjadega eeskujulikult ümber käia ning kogudusse tulles tundus kümnise andmisega alustamine just selle eesmärgi suunas liikumise ühte võimalikku sammu. Alguses ei teadnud ma isegi, et kümnis tähendab 10% ning kandsin lihtsalt võimalusel väiksemaid summasid, mis stipendiumist justkui üle jäid, koguduse arvelduskontole. Juba selle väikese panuse kaudu hakkas Jumal mu südant aga oodatust rohkem vormima ning tänaseks on kümnise andmine minu jaoks kindel sisseharjutatud tegevus. Olen hakanud ka ülejäänud sissetulekut paremini planeerima ning otsima võimalusi oma ressurssidega teistele head teha. Jumalal on kombeks kogu ülejäänud pangakontol olevat raha õnnistada just nii, et mu vajadused saaks täidetud. Leian, et nii oluline on olla ka oma varaga valmis panustama sinna, kuhu oma aega ja südant oleme pannud.

***

Kui koguduses hakkasin käima ja kümnisest täpsemalt teada sain, ei olnud mul kahtlustki, et soovin anda osa oma sissetulekust Jumalale. Jah, 10% tundus suur amps ja inimlikult mõtlesin, et mida kõike muud kasulikku selle eest endale soetada võiksin, kuid olen korduvalt näinud, kuidas annetamise näol Jumal õnnistab ja annab reaalselt tarkust rahaga ümberkäimise osas. Kuudel, kus tundsin, et olen liialt mõttetult kulutanud ja kartsin, et kontol on imepisike summa alles, siis tihtipeale minule üllatusena seisis seal hoopis suurem number. See hirm pöördus tarkuseks, et saan ülejäänud summaga käituda targemalt ja kokkuhoidlikumalt. Annetamise alguses ei olnud kümnis väljaminekuna minu esimene prioriteet. Tihtipeale, kui tuli meelde, et võiksin kogudusele kanda, olin ma märgatava summa oma sissetulekust ära kulutanud. See tegi annetamise keerulisemaks ja tundsin, et ei saa oma esialgsest sissetulekust 10% enam annetada, sest järgi jääks liiga väike summa. Seetõttu vahest andsin oma allesjäänud kontoseisust 10%, kuid see jäi mind närima. Ma annetasin küll välja, kuid poolikult. Jumal siiski õnnistas, aga teadsin ka, et saan siin kohal asja parandada. Sellest hetkest alates seadsin endale prioriteedi igast sissetulekust esimese asjana teha annetuse kogudusele.

***

Näen, et annetamine on väga oluline. 3D Koguduses on reaalselt näha, kuidas iga kümnis aitab meil korraldada väljasõite, üritusi ning kogukonnas pakkuda kõigile pühapäeviti head ja paremat. Jumalale ja Tema kogudusele on abiks ka kõige pisemgi summa, et saaksime jõuda kõigini, kes Teda veel ei tunne.

***

Kui ma olin väike laps ja käisin perega kirikus, poetas mu ema teenistuse ajal iga kord mulle mõne rahatähe, et saaksin selle oma käega korjanduskarpi panna. Mul oli uhke tunne osa olla sellest lahkusest, mida mu ema kehastas. Ise hakkasin kümnist maksma keskkooli ajal. Olen sellest ajast saati maksnud kümnist kogudusele kõikidest oma sissetulekutest, sh lisanud palgale ka sünnipäevakingitused ja annetused. Kesk- ja ülikooliajast meenub nii mõnigi hetk, kui ainult sendid olid arvel, ja Jumal üleloomulikult varustas. Olin julge ka palvetama: “Jumal, ma ei tea, kuidas ma hakkama saan, palun aita mind.” Abi tuli alati! Oli see siis mõni tööots, mõni sugulane, kes revideeris riidekappi ja andis kotitäie riideid või sõber, kes kutsus oma koju õhtusöögile. Me võime inimlikult arvata, et 10% oma rahast ära andes satume raskustesse, aga Piibel jutustab paradokssaalselt, et justnimelt oma raha endale hoides ja ahnitsedes oleme lõpuks suures mures (loe Lk 12:13-34). Kümnis aitab kogudust hoida töös (tasuda mõistlikke kulutusi, osta toitu, aidata hättasattunuid), siiski olen kuulnud kristlastelt palju vabandusi, miks mitte kümnist maksta. Näiteks et uues testamendis seda ju pole nii otsesõnu kästud. Millegipärast ei taha need inimesed rääkida sellest, et ka vana testament kuulub kristliku õpetuse juurde või et uus testament annab nii mõnigi kord juhiseid ülepeakaela KÕIK oma vara ära anda almusteks (Mt 19:21, Lk 12:33-34). Kui Sinulgi on kuhjaga vabandusi, miks mitte kümnist maksta, võib-olla tahab Jumal Sinu südant puudutada, julgustada Sind lahti laskma oma vabandustest ja usaldama Teda?

***

Mina annan kümnist, sest ma tean, et kõik on Jumala käest ja kõik on tema oma, seega ma näen, et vähim, mis ma teha saan, on anda väike osa oma rahast kogudusele, et Jumal saaks seda kasutada seal. Kui ma üks hetk otsustasin, et hakkan alati oma sissetulekutest 10% kogudusele andma, siis ma olen alati õnnistatud olnud rahaliselt. Mul pole kunagi puudust ja alati Jumal kuidagi varustab! Vahel see kogudusele andmine võib olla ka mõne kaaskristlase toetamine, kes ma tean, et on finantsiliselt hädas. Kuna minu kümnis pole ka veel väga suur summa, siis tean, et see sama raha kuluks muidu mingile mõttetule emotsiooniostule, seega saan julgelt anda selle raha, et vähemalt mingis osas oma elus tarku valikuid teeksin :)

***

Minu jaoks tähendab kümnise andmine kogudusse kuulumist. See näitab välja, et ma tahan käia koos 3D-ga ja usaldada Jumalat nii minu enda finantsides kui ka suuremas plaanis. Kümnis on üks paljudest viisidest, millega ma saan näidata usaldust Tema vastu.

***

Loe annetamisest rohkem SIIT.

"Tooge kõik kümnis täies mõõdus varaaita, et mu kojas oleks toitu, ja proovige mind ometi sellega, ütleb vägede Issand. Tõesti, ma avan teile taevaluugid ja kallan teile õnnistust küllastuseni." (Ml 3:10)

Vaata ka rahateemalisi 3D jutlusi:

"Millest räägib Su pangakonto, kui keegi ei näe?"
"Igavene ja igapäevane rikkus"
"Müüdimurdja: kirik tahab Sinu raha"
"Kus on minu pensionifond?"
"Raha: kuidas midagi alles jääks?"
"Raha: kui palju on piisavalt?"
"Enne veel: andmine"
"Raha"