fbpx 4. päev | Kas Jeesuses on midagi enamat? | 3D kogudus

4. päev | Kas Jeesuses on midagi enamat?

Loe esmalt need lõigud Piiblist:

Sest juba siis, kui me alles nõrgad olime, on Kristus surnud nende eest, kes tollal veel jumalakartmatud olid. Vaevalt, et keegi läheb surma isegi õige eest, kuigi hea sõbra eest mõni ehk julgeks surra. Ent Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. Seda kindlamini meid päästetakse tema kaudu viha eest nüüd, kui me tema vere läbi oleme saanud õigeks. Sest kui me juba vaenlastena saime lepituse Jumalaga tema Poja surma läbi, kui palju kindlamini meid päästetakse tema elu läbi nüüd, kui me oleme juba lepitatud. Aga mitte ainult seda, vaid me ka kiitleme Jumalast meie Issanda Jeesuse Kristuse läbi, kelle kaudu me oleme nüüd saanud lepituse.  (Rm 5:6-11)

Ta on teinud patuks meie asemel selle, kes patust midagi ei teadnud, et meie saaksime Jumala õiguseks tema sees. (2Kr 5:21)

Jeesus suri

Jeesuse surm tähistab murrangut inimajaloos. Patuta Jumala poeg andis end ristil surres patuste inimeste eest, et võiksime läbi tema elada. Kristuse ristilöömises põimuvad samaaegselt aegade suurim kurjus ja headus.

Miks pidi Jeesus surema?

Alguses lõi Jumal maailma. Ta tegi inimesed oma näo järgi ja pani nad maailma eest hoolitsema. Ta oli esimeste inimeste- Aadama ja Eevaga väga lähedane. Nad nautisid parimat elu Eedeni aias, kuid ka neil tuli võidelda sama kiusatusega, mis meil - on lihtne hakata uskumaa valet, et ise oma äranägemise järgi elades, nö ise valitsedes, on meie elu parem, kui Jumala valitsemisele ja juhistele alludes. Miks üldse on Jumal meile siis sellise valikuvõimaluse andnud? Sest ainult vabalt valitud armastus on tõeline- Jumal ei taha, et oleksime lihtsalt käsku täitvad robotid, vaid elaksime Temaga lähedases suhtes vaba valiku tulemusena ja seeläbi armastuses, mis on päris.

Seetõttu eksisteerib võimalus valida ka teistpidi- elada ise “kuningana” ilma Jumalata ehk elada patus.  Nii tõigi esimeste inimeste, meie esivanemate, vastuhakk Jumalale maailma surma- lahutatuse Jumalast. Nende valik on pärandatud ka meisse, oleme kõik patused ja meie kontakt Jumalaga on lõhutud. Inimkonna lugu ei alanud süütute inimestega, kellele halb Jumal kurja tegi, vaid vastupidi - hea Jumal hüljati ta oma loodu poolt. Tema aga, kes on rikas armastuselt ja halastuselt, saatis oma poja meie asemel surma, et meid päästa ja taastada armastav lähedus meiega. Jumalana ei oleks tal olnud vaja kedagi päästa, kuid ometi tegi ta seda oma jäägitus armastuses meie vastu.

Jumal poleks saanud lihtsalt mööda vaadata inimeste patust, kuna tema armastus ja õiglus on lahutamatud. Kui keegi sõidab teise autole otsa, siis selle parandamiseks on kaks varianti- kas maksab auto omanik või see, kes kahju korda saatis. Samamoodi on andestusega- kui keegi teeb mulle liiga, on samuti kaks varianti- ma kas püüan kätte maksta ja sellega nõuda eksijalt tagasi kahju, mis ta mulle tegi või andestada- öelda, et kannan ise eksimuse hinna, olgu selleks siis ilmajäämine rahust, rõõmust, ajast või millestki muust, mida teine inimene mulle põhjustas. See on meie maailmas toimiv õigluse printsiip. Seepärast saab ka Jumal olla üheaegselt armastav ja õiglane ainult siis, kui ta mitte ei tühista patu tagajärge ja karistust, surma, mida vääriksime, vaid võtab selle enda kanda minnes Jeesusena ristile meie asemel.

Kuigi Jeesuse, Jumala,  ristilöömine on suurim kuritegu, mis üldse tehtud, on see samal ajal ka suurim rõõmusõnum. See ongi evangeelium - hea uudis sellest, et Jumal saatis oma poja surma meie asemel, et võiksime temaga taas lähedased olla. Oluline on ka see, et Jeesus mitte ainult ei surnud, aga tõusis ka surnuist ellu, näidates sellega oma Jumalikkust ja seda, et kui võtame Tema pääste vastu, võib ka meil olla võit surma üle ja igavene elu.

Neil, kes parandavad meelt ja usuvad, pääsevad ja saavad justkui uue elu, milles elada koos Jumalaga lepitatuna - igavesti!

Mõtlemiseks:

Mil viisidel oled elanud oma enda äranägemise järgi ja ise “valitsedes”?
Mida näitab Jeesuse ristileminek Jumala armastuse kohta?