fbpx TUNNISTUS - Juhtimine on privileeg | 3D kogudus

TUNNISTUS - Juhtimine on privileeg

Kolmapäev, 31. jaanuar 2018

Privileeg ei tähenda, et see on alati lihtne. Aga see tähendab, et tajun võimalust juhtida ikkagi õnnistusena.

Mul on olnud eesõigus alates 20. augustist 2017 olla kogukonna juht. Olen selle aja jooksul palju õppinud ja kogenud, aga et lugu oleks terviklik, alustan kaugemalt ja jutustan ka kogukonna juhiks kasvamise loo. Otsustasin seda tunnistust jagada just veebruari uudiskirjas, sest peagi möödub aasta hetkest, mil kogukonna juhiks kasvamise teadlik protsess minu jaoks alguse sai. Just nimelt teadlik, sest eks Jumal kujundas mind juba palju varem.

Millalgi 2017 veebruaris istusin oma toonaste kogukonna juhtide Rando ja Meegoga kolmekesi 3D Tartu kontoris, et planeerida märtsi väljasõitu. Tolle koosolemise lõpus ütlesidki nad esimest korda otsesõnu välja, et näevad mind järgmise kogukonnajuhina. Mulle ei tulnud see tegelikult üllatusena, sest olin juba ammu tajunud, kuidas nad järjest rohkem toetuvad minule, küsivad minu arvamust kogukonna asjade planeerimisel jne. Aga päriselt sellest rääkinud me varem polnud. Sellest hetkest hakkasin ka ise teadlikumalt mõtlema, et ühel hetkel tulevikus saab ilmselt minust kogukonnajuht ning perspektiiv, kuidas ma kogukonna elu ja inimesi näen, hakkas vaikselt muutuma.

Mai alguses istusime taas kolmekesi koos ja sai välja öeldud konkreetne plaan, et kogukond võiks jaguneda augusti lõpus. Mäletan, et Meego küsis minult, mis tunnet see minus tekitab ja vastus oli, et nüüd konkreetset läkitusaega teades tundub see esialgu päris hirmutav. Algas paari kuu pikkune periood, kus tegelesin selle teemaga oma peas väga intensiivselt ja küsisin nii endalt kui ka Jumalalt, kas ma olen selleks rolliks ikka valmis ja piisavalt küps. Väljastpoolt ütlesid kõik "jah", aga ma ise, püüdes olla võimalikult aus, kahtlesin eelkõige selles, kas mul ikka on piisavalt põlemist olla evangeelne ning kas ma olen ise piisavalt stabiilne isiksus, et juhtida teisi.

Igatahes, ma ei tea enam, mis hetkel ma seda vastust otsides lõpuks rahule jäin ja piisavalt kinnitust sain, kuid oli väga mitmeid palveid, seminare ja muid kohtumisi, mis ikka ja jälle kandsid ühte sõnumit. Jumal ütles: "Mina olen Sulle kõik andnud, et Sa võiksid olla kogukonna juht. Nüüd on see sinu valik, kas astud selle sammu või mitte. Mina varustan Sind teel olles kõige vajalikuga."

Nõnda peale 2017. a Võimaluste Festivali saigi see teekond ametliku avapaugu!

Toon välja mõned õppetunnid, mida olen kogukonnajuhina õppinud. Peaaegu kõik neist said mulle selgeks esimese 3,5 kuu jooksul juhtides. Punktid ei ole kuidagi tähtsuse järjekorras. Osad neist on kindlasti sellised, mida ma teoreetiliselt teadsin juba varem, aga mis nüüd said ka kogemuslikult tõeks:

  • Rolli muutusega kaasneb kõigepealt perspektiivi (mõtteviisi) muutus!
  • Ma isegi ei oska seda enam päriselt kirjeldada, aga ma hakkasin asju nii teistmoodi nägema, kui minust sai kogukonnajuht. Osaliselt toimus muutus juba ettevalmistusperioodi jooksul alates veebruarist.
  • Esimese paari kuu jooksul kogesin nii ise juhtides kui ka teiste kogukondade inimestega rääkides õppetunni, mille 3D rajamismeeskond sai koguduse esimesel eluaastal: kogudus ei ole pühapäevane üritus, vaid kogudus on koht, kuhu tulevad inimesed oma probleemidega ja sina pead nendega tegelema.
  • Minu osa on kuulekus, Jumala vastutab tulemuse eest (Obedience is your responsibility, the outcome is God´s)! Ehk siis kui ma annan antud olukorras oma parima, kuulates Jumalat nii siiralt kui ma oskan ja tehes oma kõige parema tunnetuse järgi, pean ma tulemuse jätma Jumala kätte ega pea ennast kuidagi süüdi tundma (isegi, kui see minu parim ses hetkes oli päris kehv).
  • Mina ei pea vastutama teiste tunnete eest! (Aitäh, Einike, õiged küsimusi küsimast!). Ehk siis kui olen teinud kõik endast oleneva, et olukorda parandada, aga ma rohkem ei oska/saa, siis mul on õigus olla õnnelik ka siis, kui teised on rahulolematud.
  • Mul on ikka väga palju veel õppida vaimulikus plaanis (mitte, et ma seda enne teadnud ei oleks) – mõnikord on endal ka video järel olevaid küsimusi vaadates tunne, et ma ei oska mitte millelegi vastata :) – Juhtimine sunnib arenema!
  • Usaldus on kõige alus! Mul on tohutu eesõigus juhtida kogukonda koos Meegoga, kes on minust väga palju targem ja elukogenum ning kuigi ma hakkan sellega juba ära harjuma, siis olen ikkagi iga päev Jumalale tänulik, et saan sellise inimese kõrval õppida ja areneda! Meie omavaheline usaldus ja pingevaba suhtlus ning Meego igakülgne tugi ja julgustus on minu jaoks hindamatu väärtusega. Täna ei kujutaks ma ette, et kellegi teise kõrval oleksin kogukonna juhtimisel esimesed sammud astunud. Tundes 3D pideva muutumise loogikat, ma tean, et minu kaasjuht ühel päeval muutub, ja võib-olla kiiremini kui ma tahaksin, aga tänu sellise alguse eest ei saa sõnadesse panna!
  • Teine pool usaldusest on usaldus kogukonna liikmete vahel. Ja kogemus, et seda luua ei ole nii lihtne kui tahaksin. Tihti on minu südames igatsus, et oleksime ka terve grupina üksteise ees avatud ja siirad, aga seda ei saa vägisi tekitada ja seda pähklit pole ma veel läbi hammustanud, kuidas selle ühtsuse ja usalduse tekkimisele kaasa aidata.
  • Meil kogudusena on väga tugev (tulevaste) juhtide tuumik. Üliäge on olnud kogeda, et minu tugivõrgustik ei ole mitte ainult kogukonna kaasjuht, vaid ka teised kogukonna juhid ja Veduri (3D juhtimiskool) õpilased on andnud mulle tunde, et ma pole üksi. Aitäh teile kõigile, kes te olete kuulanud, küsinud ja palvetanud! Olen teie eest väga väga tänulik!
  • Lugesin jaanuari algul esimest peatükki raamatust "The Jesus Model. Planting Churches the Jesus Way" (Dietrich Schindler), mida Veduris loeme, ning seal oli lause: "Your first ministry assignment is your second degree." See kõnetas mind väga, sest on igas mõttes tõsi olnud minu jaoks! Olen tõesti juba praegu palju õppinud, mida ma kunagi poleks õppinud juhtimata ning teiseks oli koguduses suurema vastutuse võtmise otsus seotud ka ülikooliga - otsustasin sel õppeaastal lõputööd mitte kirjutada, sest kõike korraga ma ei jaksaks. Kuna õpin õpetajaks, aimasin, et kogukonna juhtimine on ka tulevaseks õpetajatööks kasulik. Täna julgen öelda, et just nii see on ja tehtud valik oli täiesti õige!

Imeline on olnud ka kogeda, et kogukonna juhtimise jooksul on Jumal mind isiklikult kõnetanud, kinnitanud ja julgustanud palju tihedamini kui varasemalt. Loomulikult on juhtimises väljakutsete ja õppetundide kõrval olnud palju rõõmu ja mitmeid õnnestumise hetki. Aitäh teile, et olen võinud koos teiega kasvada, kallis 3D avatud kogukond!

Juhtimine on privileeg. Ükski (eriti algaja) juht ei saagi olla täiuslik, aga ära karda võtta vastutust, kui tunned, et Jumal kutsub!

Eva