fbpx Pärast 1. abieluaastat - 4 põhjust, mis on aidanud probleeme vältida! | 3D kogudus

Pärast 1. abieluaastat - 4 põhjust, mis on aidanud probleeme vältida!

Neljapäev, 7. august 2014

Nüüdseks olen olnud abielus mõned päevad rohkem kui aasta. See on olnud väga õnnelik ja ilus aeg! Loomulikult on olnud suhtes ka teatud raskusi, mida on tulnud ületada, ja oleme teinud vigu, mida saanud parandatud, kuid usun, et otsus, mis me oma abielu alguses kristlikest põhimõtetest lähtuvalt tegime, et me ei hakka võitlema üksteisega oma abielu sees, vaid ühiselt oma abielu eest, on hoidnud ära mitmeidki võimalikke probleeme.

Sellepärast tahangi jagada 4 peamisest põhjusest, mis on aidanud meil Maaliga paljusid probleeme vältida ja selle abil oma abielusuhet tervena hoida.

1# Ühine maailmapilt/arusaam tõest - Puutudes kokku paaridega, kellel puuduvad ühised elu põhiväärtused, olen näinud, kuidas see võib kujuneda üheks peamiseks probleemiallikaks. Fraas, et mu kallim “aksepteerib” mind sellisena nagu ma olen, tegelikult ei toimi, sest erineva mõttemaailmaga inimesed peavad koos tegema ka mitmeid tähtsaid otsuseid, kus sellisel juhul on üks osapool selgelt ühe, teine teise lahenduse poolt.

Lisaks olen näinud ka seda, kuidas võimalikult sarnase maailmapildiga inimese enda kõrvale valimisest jääb väheks. Seda põhjusel, et isegi kui inimesed alustavad üsna sarnasest vaatepunktist, siis nende põhimõtted võivad aja jooksul muutuda. Kui meie elus puudub muutumatu tõde, mis on suurem kui meie enda arvamus, siis lõplikult lahkarvamusteta suhe ei toimi, vaid toimub inimeste keeli “lahku kasvamine” (ehk lihtsalt inimesed ütlevad, et nad ei näinud enam elu sarnaselt).

Selle kõige juures on mul nii hea meel, et meie jaoks peitub absoluutne tõde Piiblis. Sealt saame juhiseid, kuidas elada ja olulisi valikuid teha. Samuti siis, kui Maali näeb mind või mina teda millegi suhtes eksimas, on alati võimalik üksteise fookus Piiblist lähtuvalt tagasi paika tuua. Väga lihtne on elada, kui tõde on muutumatu ja suurem kui meie enda mõtted.

2# Paigas naise ja mehe rollid abielus - Paljudele naistele esmapilgul see väide ei meeldi, sest mingil põhjusel võib see tekitada mulje, justkui peaks naine tegema kõik majapidamistööd ja lapsi kasvatama, samal ajal kui mehed teleka ees ennast paksuks söövad/joovad. Kui sa oled naine ning see iseloomustab sinu kaaslast, kellega sa ennast abielu tasandil sidunud pole, siis parem loobu temast. Kui sa oled aga abielus, siis nagu enne ütlesin, tasub võidelda selle toimise eest ja tasub midagi ette võtta. Ma usun, et tõelised mehed aitavad kaasa kodus ja on põnevil oma lastele isana eeskuju andmisest.

Ometi olen ma veendunud, et mees on kutsud juhtima oma peret ning naine teda selles abistama. On ütlus, et mees on naise pea (muideks see tuleb Piiblist), aga olgem ausad, on naisi, kes mingil põhjusel liiguvad sellisel juhul ringi eesli peadega. Pole just kuigi mõttekas! Ma arvan, et ainuke mees, keda naine saab austada, on mees, kes teda armastab. Üks mees nimega Paulus, kes kirjutas päris märkimisväärse osa Piiblist, ütles, et meeste suurim väljakutse on armastada naisi selliselt, nagu Jeesus Kristus armastas kogudust.

Kui keegi ei tea, siis muideks Jeesus armastas oma kogudust nii palju, et ta oli valmis surema nende eest. On palju mehi, kes kiitlevad, et nad oleks valmis oma naise eest surema, aga mingil põhjusel pole valmis tema nimel elama ehk oma armastust tegudega väljendama. Kui mängida arvutimänge tundub põnevam kui veeta aega oma armastatuga, siis midagi on ikka mäda. Mõtle sellele!

Samas Paulus andis ka väga selge sõnumi naistele, kes on kutsutud alistuma oma meestele nagu kogudus Kristusele. On nii palju naisi, kes proovivad oma mehi juhtida ja see on lihtsalt kurb. Nad mõtlevad, et probleem on selles, et mehed on ise tuhvlialused, kuid tegelik probleem, miks su mees on muutunud passiivseks, on see, et tal puudub igasugunegi võimalus oma peret juhtida. Paljude meeste jaoks on nende oma kodu viimane koht, kus neid austatakse ning pole siis ime, et paljud mehed jätavad oma naised maha ning valivad töökaaslase, kes neid tunnustab.

Selle kõige juures ütlen ma aga seda, et pole midagi ilusamat ja harmoonilisemat kui abielu, kus mees annab endast maksimumi, et armastada oma naist nagu Jeesus oma kogudust ning naine austab ning alistub oma mehele nagu kogudus Jeesusele. Nii kaua kui me oleme Maaliga üritanud seda teha, on see olnud suurepärane

3# Ühine visioon eluks - Mulle tundub, et paljudel paaridel ei ole mingit kindlat plaani tulevikuks, mille poole nad liiguvad, vaid pigem on hoiak, et vaatame, kuidas asjad arenevad. Eesmärk, kuhu suunas liikuda, on oluline, et suhe püsiks. Sihi puudumine on minu meelest ebakindluse märk, mis tuleneb tihti sellest, et paaril puudub sarnane tahe tulevikuks ning sellest lähtuvalt pigem üritatakse olla koos nii kaua, kui mõlemad rahul on. Selline lähenemine võtab aga suhtelt ära igasuguse kindla aluse ning tekitab tihti lisapinget.

Ühine visioon eluks aitab aga tunduvalt rahulikumalt ja julgemalt suhtes olla. Kristlastena on meie jaoks abielu eesmärk aidata täita Jumala suuremat plaani siin maailmas (ehk jagada sõnumit Jeesusest inimestele oma sõnade, tegude ja eeskujuga) ning kasvatada üles järgmine põlvkond, kes seda samuti teha tahaks. See on midagi, mis meid on alati edasi aidanud, ükskõik millises olukorras oleme olnud.

4# Motivatsioon üksteist armastada - Paljudel juhtudel tundub mulle, et inimeste motivatsioon teist inimest armastada tuleneb sellest, milline teine inimene on ja kuidas ta käitub. See ei ole aga kuigi jätkusuutlik põhjus, sest varem või hiljem inimesed teevad vigu ja eksivad ning kui meie motivatsioon on ehitatud üles vaid nii õrnale asjale nagu inimese käitumine, siis üsna pea teeb üks inimene midagi, mis võtab teiselt vähemaks motivatsiooni teda armastada ning siis vastupidi, kuni lõpuks on motivatsioon üksteist armastada olematu. Kristlasena olen aga õnnelik, et minu motivatsioon armastada ei tulene sellest, mida minu naine teeb, vaid sellest, mida Jeesus meie mõlema eest tegi. - Ta armastas meid nii palju, et andis oma elu meie eest, et meie ei peaks oma vigade pärast igavesti Jumalast lahutatud olema. See on midagi, mis motiveerib meid üksteist armastama ka siis, kui kumbki meist ebaõnnestub.

Need on mõtted, mis tekkisid esimese abieluaastaga. Me ei ole täiuslikult elanud, kuid usun, et oleme teinud mõnigaid asju, mis on hoidnud meie suhet.

Kui õnnelik abielu on midagi, mida sa loodad hoida praegu või saavutada tulevikus, siis sellel pühapäeval kell 14:00 toimub 3D koguduse teenistus (Kastani 42, Tartus), kus tuleb juttu väga praktiliselt, kuidas tegeleda probleemide ja ahvatlustega, mis kipuvad tulevast või olemasolevat abielu ära rikkuma. Ma usun 100%, et see saab olema kõige paremad 1,5 tundi, mis sa saad investeerida oma suhtesse! Ole kohal!

Jakob