fbpx Kas meil on ajaloolist tõendusmaterjali uskumaks Jeesus Kristuse ülestõusmist surnuist? | 3D kogudus

Kui kaasaegsetel ajalooteadlastel on vaja otsustada mõne kaua aega tagasi toimunud sündmuse asetleidmise asjaolude ja tõepärasuse üle, siis kasutatakse sageli meetodit, mida võib nimetada “otsustamine vastavalt ratsionaalseimale seletusele”. William Lane Craig kirjeldab seda lähenemist nii: “Me alustame tõendusmaterjaliga, mis on meile kättesaadav ja otsustame, milline teooria, kui see oleks tõsi, annaks olemasoleva tõendusmaterjali eksisteerimisele parima põhjenduse. Teiste sõnadega, me peaksime võtma sündmust kui ajalooliselt tõest, kui vastava juhtumi asetleidmine on kõige paremini kooskõlas sündmusega seonduva tõendusmaterjaliga.

Kui uurime Jeesuse surma ja seda ümbritsevate sündmuste kohta käivat tõendusmaterjali, on keeruline tulla teistsugusele järeldusele, kui et ülestõusmise tõeliselt asetleidmine on selliste tõendite olemasolule parim põhjendus. Ei ole ühtki teist teooriat, mis ratsionaalselt lähenedes ligilähedaseltki sama pakuks. Seega on meil veenvat ajalooteadusele toenduvat põhjust uskuda, et Jeesus Kristus tõesti tõusis surnuist üles.

On oluline välja tuua, et ülestõusmise tõepärasuse kinnitamiseks ei ole eelduseks usk, et Uus Testament on inspireeritud Jumala poolt või isegi mitte usaldusväärne. Kuigi 3D kogudusena neid kaht väidet usume, siis käesolevas tekstis keskendume  kolmele tõsiasjale, mida isegi kriitilised ajalooteadlased tunnistavad. Teiste sõnadega, need kolm tõde on nii tugeva tõendusmaterjaliga, et iga tõsiselt võetav ajaloolane neid tänapäeval aktsepteerib. Seega, iga teooria, mida nende selgituseks pakume, peab adekvaatselt hõlmama neid kõiki kolme.

Mis on need kolm tõsiasja?

1. Haud, kuhu Jeesus maeti, avastati tühjana grupi naiste poolt ülestõusmisele järgneva pühapäeva hommikul.

2. Jeesuse jüngritel olid reaalsed kogemused mehega, keda nad pidasid ülestõusnud Kristuseks.

3. jüngrite kuulutustöö, mille keskne sõnum oli Jeesuse ülestõusmine, pani alguse kristliku koguduse rajamisele ning kasvule.

Praktiliselt kõik ajaloouurijad, kes tegelevad ülestõusmisega, ükskõik mis koolkonna esindajad nad on, nõustuvad nende kolme tõega. Järgnevalt näeme, miks on ülestõusmise asetleidmine parim seletus ja põhjendus igale ühele neist eraldi. Oluline on aga ka see, et kui võtta neid kolme tervikuna, on meil veelgi tugevam alus uskuda ülestõusmisesse- nimelt peavad skeptikud andma omalt poolt vettpidava ja tervikliku seletuse mitte ainult ühele ajaloolisele faktile, vaid kõigile kolmele väljatoodule.

Tühi haud
Ülestõusnud Jeesuse ilmumine
Kristliku usu algus ja levik
Kolm iseseisvat fakti